Kesäkuussa Agitoko Dogs ry järjestää kolme virallista nosework-koetta osana suosittua Etelän nosewiikkoa!
Nosework on laji, jossa koira saa toteuttaa lajityypillistä tarvettaan ja käyttää parasta aistiaan – ja mikä parasta, se vahvistaa myös koiran ja ohjaajan välistä yhteistyötä ja luottamusta. Erityistä juhlan tuntua tuo mukaan lauantain kokeen yhteydessä ratkottavat 1-luokan seuramestaruudet.
Kokeiden aikataulu
• Maanantai 8.6. – Laatikkoetsintä (3-luokka) Nosewiikko korkataan vauhdikkaasti vaativalla 3-luokan laatikkoetsinnällä. Tässä luokassa nähdään jo tarkkaa ja kokenutta etsintätyötä!
• Perjantai 12.6. – Ulkoetsintä (2-luokka) Perjantaina 2-luokan koirakot pääsevät haastamaan itsensä ulkoetsinnässä.
• Lauantai 13.6. – Kaikkien etsintämuotojen koe (1-luokka) & Seuramestaruus! Lauantaina kisataan 1-luokan kaikkien etsintämuotojen kokeessa, joka on samalla ATD:n 1-luokan seuramestaruuskilpailu!
Tapahtumien upeista tuotepalkinnoista vastaa kotimainen lemmikkien terveyteen ja hyvinvointiin keskittyvä verkkokauppa Vetapet. Heidän laajasta valikoimastaan löytyy laadukkaita tuotteita koirien hyvinvoinnin tueksi – arkeen, harrastuksiin ja aktiiviseen elämään. Kokeiden upeiden Vetapet-palkintojen lisäksi kannattaa käydä jo etukäteen inspiroitumassa ja hoitamassa oman parhaan kaverin hyvinvointi kuntoon osoitteessa vetapet.fi.
Lämpimästi tervetuloa mukaan kilpailemaan, kannustamaan ja viettämään noseworkin täyteisiä kesäpäiviä hyvässä seurassa!

